a
  • Ege Gazete
  • Gündem
  • Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? İzinler ne zaman bitiyor? 2022

Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? İzinler ne zaman bitiyor? 2022

Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? 2022 ve Açık cezaevi izinleri ne zaman bitiyor? gibi benzer soruları yüzbinlerce mahkum ve ailesi soruyor. Covid-19 salgını nedeni ile cezaevlerinde alınan tedbirler dolayısıyla açık cezaevlerinde bulunan mahkumlar çıkartılan yasa ile izine yollanmıştı. 31 Ocak 2022 tarihinde 2 ay daha uzatma kararı verilmişti. 31 Mart 2022 tarihinde verilen 2 ay daha uzatma süresi Mart ayı sonunda sona eriyor.

Fakat, çıkartılan yasa ile 6 ay uzatma hakkı 2 aylık olacak şekilde düzenlenmişti. Şuan 4 ay doluyor ve 2 ay daha uzatma ihtimali bulunmakta. Buna göre, eğer 31 Mart 2022 tarihinde 2 aylık uzatma yapılırsa mahkumlar 31 Mayıs 2022’ye kadar izinli olacaklar. Bu tarihten önce yeni bir yasa düzenlemesi yapılmaz ise mahkumların izni bitecek ve cezaevlerine geri dönecekler.

açık cezaevi izinleri ne zaman bitiyor

Açık cezaevi izinleri uzatılır mı?

Yüzbinlerce mahkum ve mahkum aileleri bu sorunun cevabını merak ediyor. Çıkartılan son yasaya göre şuan 2 ay daha uzatma yapabilirler. Pandemi sürecinin tam olarak bitmemesi ve salgın hastalığın devam ettiği için bu ay sonuna kadar 2 ay uzatma yapılabilir haberleri gelmekte.

açık cezaevi izinleri

Şuana kadar izinlerin uzatıldığına dair bir açıklama yapıldı. Yapıldığı takdirde sizlerle bu sayfadan detaylı şekilde paylaşacağız. EgeGazete.com.tr sitesini takipte olunuz.

Cezaevlerinde kaç mahkum var? Türkiye geneli mahkum sayısı

28.02.2022 tarihli verilere göre, Türkiye genelindeki cezaevlerinde bulunan mahkum sayısı toplam 309.558 kişi. Bunlardan 271.163 hükümlü sayısı, 38.395 tutuklu sayısı.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü açıklaması

”Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün “21/01/2021 tarih ve 13588366- 149-57 sayılı yazıları ile COVID -19 pandemisine ilişkin salgın riskinin ortadan kalkmamış olması nedeniyle hükümlülere verilen COVID -19 izin sürelerinin 2 (iki) ay süre ile uzatılmasına dair önerisi” doğrultusunda açık ceza infaz kurumlarında bulunan veya açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle cezalarının infazına karar verilen yükümlüler hakkındaki izin sürelerinin, 5275 sayılı Kanun’un Geçici 9/5. Maddesi uyarınca 31 Ocak 2021 tarihinden itibaren 2 (iki) ay süreyle uzatılmasına karar verilmiştir.”

BU AÇIKLAMA 4 AY ÖNCESİNE AİTTİR!

SON DAKİKA HABERİ GELDİ VE İZİNLER UZADI!

Adalet Bakanlığı da alınan kararı resmi Twitter adresinden paylaşım yaptı. Kararın detayları “7242 Sayılı Kanun Kapsamında Bazı Hükümlüler İçin Uygulanan COVID-19 İzinlerinin 2 ay uzatılmasına ilişkin basın açıklaması” ile duyuruldu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.