a

iOS ve Android Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mobil cihazlar gittikçe yaygınlaşmakta ve kullanım alanı genişlemektedir. Böyle olunca da mobil işletim sistemleri gündeme gelmektedir. Android ve iOS dünyada en fazla kullanılan ilk 2 işletim sistemidir.

iOS ve Android Arasındaki Farklar

Mobil cihazlar gittikçe yaygınlaşmakta ve kullanım alanı genişlemektedir. Böyle olunca da mobil işletim sistemleri gündeme gelmektedir. Android ve iOS dünyada en fazla kullanılan ilk 2 işletim sistemidir. Bu nedenle ve teknoloji devamlı sürekli olarak, iOS ve Android arasındaki farklar nelerdir?, sorusu gündeme gelmektedir.

Andoid işletim sisteminin arkasında Google bulunmaktadır. Google Android yazılımını geliştirmekte ve yeni versiyonlarını piyasaya sürmektedir. iOS işletim sistemi ise Apple firması tarafından üretilmekte ve piyasaya sürülmektedir.

Android ve iOS işletim sistemleri arasındaki en önemli farklar cihaz firmalarıdır. iOS sadece Apple markasının ürettiği ürünlerde çalışırken, Android şletim sistemi başta Samsung olmak üzere LG, HTC gibi birçok firma tarafından kullanılmaktadır.

Android işletim sistemi açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Yani, üreticiler istediği takdirde kendi ürettikleri akıllı telefonlara bu sistemi kurarak ve geliştirerek piyasaya sürebilirler. Böylece firmalara özgürlük tanınmakta ve cihaz uyumu ön plana çıkmaktadır. iOS işletim sisteminde ise durum tam tersidir, yani bu işletim sistemini Apple’ın haricinde hiçbir cihaz geliştiremez ve kullanamaz.

android-ios-arasindaki-farklar-nelerdir

Android işletim sisteminde hiçbir sınırlama yoktur. Yani telefonun tüm ayarlarını kendinize göre, rahat ve esnek bir şekilde ayarlayabilirsiniz. iOS işletim sisteminde ise güvenlik ve dışa aktarım konusunda titizlik vardır. Yani dışa aktarım söz konusu değildir. Bu nedenle iOS daha güvenilir diye bilinmektedir.

Android işletim sistemi araştırmaya ve gelişmeye oldukça yatkındır. Yani yenilikleri araştırmayı sevenler için Android öndedir. iOS işletim sistemi ise kullanımı kolay ve kafa karıştırmayan bir yapıdadır.

iOS mi yoksa Android mi sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Aslında bu iki işletim sisteminin çok büyük farkları yoktur. Farklar sadece kullanım kısmındadır. Her şirket kendi müşteri kitlesinin isteğine göre geliştirme programı uygulamakta ve her dönem yeni versiyonlarla karşımıza çıkmaktadır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (1)

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.