Açık Cezaevlerine dönüş izinleri uzatıldı mı? 2021 5. Yargı paketi açıklaması - Ege Gazete
DOLAR

32,8823$% 0.21

EURO

35,2081% -0.02

GRAM ALTIN

2.498,02%0,35

ÇEYREK ALTIN

4.069,00%0,37

TAM ALTIN

16.201,00%0,36

BİTCOİN

2104851฿%-1.87417

Açık Cezaevlerine dönüş izinleri uzatıldı mı? 2021 5. Yargı paketi açıklaması

Açık cezaevlerine geri dönüş ne zaman? 30 Kasım'da son bulacağı açıklanan ve geri çağırılan mahkumların ve ailelerinin merakla beklediği konu, Cezaevlerine dönüş izinleri uzatıldı mı? 5. Yargı paketine eklendiği söylenen cezaevi izinlerinin son durumu ne? Son dakika cezaevi haberleri bu burada yer alacaktır takipte kalınız..

Yaklaşık 90 bin mahkum ve ailesinin gözü son günlerde Açık Cezaevlerine dönüş izinlerinin uzatılması haberlerinde. Bilindiği üzere coronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler doğrultusunda Cezaevlerinde bulunan mahkumlar içinde bir yasa düzenlemesi yapılarak 14 Nisan 2020 tarihinden itibaren kapalı cezaevlerinden bulunan mahkumlar 1 yıl erken açık cezaevine ayrılmaya hak kazanmış ve açık cezaevlerinde cezalarını infaz eden mahkumlar ise 14 Nisan 2020 yılında izinli olarak serbest bırakılmışlardı. Bu tarihten itibaren 2 ayda bir olmak üzere toplam 9 kere izinler uzatılmış ve 1 Yıl 8 aydır dışarıda olan mahkumlar var.

Ayrıca belirlenen sınıra cezaları düşen kapalı cezaevi mahkumları açığa, açık cezaevi mahkumları ise dışarı çıkmaya hak kazanıyordu. Fakat geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama, 10 binlerce mahkum ve ailelerini telaşa düşürdü. Vakaların hala 20 bin üzeri ve vefatların günlük 200 üzerinde olması sebebiyle geri çağırılmayı beklemeyen ve izinlerin bu ay sonu tekrar 2 ay olarak uzatılmasını bekleyen mahkumlara kötü haber geldi.

AÇIK CEZAEVLERİNE DÖNÜŞ İZİNLERİ UZATILDI MI?

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü 30 Kasım tarihinde mahkumların geri döneceğini ve teslim olmayanlar hakkında yakalama kararının çıkacağını bildirdi. Dışarıda kaldığı süre zarfınca cezası biten mahkumlar geri dönmeyecek. Tamamlaması gereken mahkumlar ise geri teslim olacaklar.

Fakat bazı haber kaynaklarına göre, 5. yargı paketine eklendiği söylenen izinlerin, 1 yıldan az cezası kalanlar ve dışarıda izin süresi boyunca suç işlemeyenler geri alınmayacak. Çıkan yeni gelişmeleri bu sayfadan güncelleme yaparak sizlere duyuracağız. Hızlı ve doğru haber almak için sayfamızı yer imlerinize kaydediniz.

cte cezaevlerine dönüş izinleri uzatıldımı
cte cezaevlerine dönüş izinleri uzatıldımı

CTE tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

7242 sayılı Kanun ile hüküm altına alınan 5275 sayılı Kanun‘un Geçici 9. maddesi kapsamında, Kanun’un yürürlüğe girdiği 14 Nisan 2020 tarihinden itibaren, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen yükümlüler izne gönderilmiş olup yasa gereği izin süreleri 30 Kasım 2021 tarihinde son bulacaktır.

Ceza infaz kurumlarının toplu yaşanılan yerler olması nedeniyle, Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu tavsiye kararları doğrultusunda ceza infaz kurumlarında alınan tedbirlerin yanı sıra KOVID-19 izninden dönecek olan hükümlülerin;

-Aşı yaptırmayanların mümkün olan en kısa sürede aşılarını yaptırmaları, aşıları eksik olanların da Sağlık Bakanlığının aşı şemasına uygun şekilde aşılarını tamamlamaları,
-Kuruma gelmeden önceki son 14 günü kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak geçirmeleri,
-Kuruma girişlerinden 48 saat önce PCR testlerini yaptırmaları,
-Kuruma girişleri esnasında maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaları ve HES kodlarını yazılı olarak yanlarında bulundurmaları, gerek kendileri, gerekse ceza infaz kurumlarında barındırılan diğer hükümlülerin sağlığı açısından önem arz etmektedir.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de hükümlülerin sağlığının korunması bakımından tüm tedbirler titizlikle uygulanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

GARDİYANLARA ÖZLÜK MÜJDESİ VERİLDİ
Bakan Gül’ün, sunumunda, infaz koruma memurlarının bu süreçte özveriyle çalıştıkları, evlerine gitmeyip 14 gün boyunca çeşitli yerlerde izolasyona tabi tutuldukları, ailelerinden uzak kaldıklarının ifade ettiği öğrenildi. Bu arada, hükümetin önümüzdeki süreçte infaz koruma memurlarının özlük haklarında iyileştirme yapılmasıyla ilgili yeni bir düzenleme yapacağı da öğrenildi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (1)
  • Ayşe
    3 yıl önce
    1 0

    şu Dönemde biraz daha uzatılmalı kimse farkında değil galiba corona da vakalar bi artıp bi azalıyor kimseyi tehlikeye atmaya gerek de yok diye düşünüyorum

HIZLI YORUM YAP