İzmir Konak ve Karabağlar belediyeleri greve gidiyor! - Ege Gazete
DOLAR

32,2053$% -0.22

EURO

35,1156% -0.22

GRAM ALTIN

2.498,17%1,32

ÇEYREK ALTIN

4.035,00%1,11

TAM ALTIN

16.166,00%1,11

BİTCOİN

2150247฿%-0.42473

İzmir Konak ve Karabağlar belediyeleri greve gidiyor!

Genel İş İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Savaş Aras, Karabağlar ve Konak belediyelerinde TİS toplu iş sözleşmeleri için yapılan görüşmelerde uzlaşma sağlanmadığını açıkladı. Verilen süre zarfında anlaşma sağlanamazsa Konak ve Karabağlar belediyeleri greve çıkacaklarını duyurdu.

DİSK’e bağlı olan Genel-İş 5 No’lu Sendikası ile Konak ve Karabağlar belediyeleri arasında bir süredir yürütülen (TİS) toplu iş sözleşmelerinde şuana kadar anlaşma sağlanamadı. Genel-İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Savaş Aras konuyla ilgili açıklama yaptı. Konak ve Karabağlar belediyelerinde yürütülen TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamazsa greve gideceklerini duyurdu.

İzmir Konak ve Karabağlar belediyeleri greve gidiyor

Başkan Aras düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu.

Uzlaşma sağlanamadığı takdirde, 23 Aralık’ta grev ilan kararını asacaklarını ve 16 Ocak’ta da greve çıkacaklarını açıkladı.

Aras, “Merbel A.Ş’de bin 377 üyemizi kapsayan toplu iş sözleşmemizde birçok ekonomik, sosyal ve idari içerikli maddelerimizi karşılıklı mutabakat ile geçtik, ancak Karbel AŞ’de 891 üyemizi kapsayan Toplu İş Sözleşmemizdeki görüşmelerimizde böyle bir ilerleme kaydedemedik. İlk 60 günlük süreci ve Resmi Arabulucu sürecini tamamlayarak, 28 Kasım’da ikinci 60 günlük süreye, yani grev ilanı ve kararı uygulama sürecine başlamış olduk. Bugün itibariyle ikinci altmış günlük sürenin 23’üncü gününe girdik. TİS başlangıç tarihinden bugüne kadar tam 105 gün geçmiştir. Bizler DİSK’ e bağlı Genel-İş Sendikası 5 nolu şube yönetimi ve temsilcileri olarak olabildiğince sorumlu davrandığımızı düşünüyoruz. Aynı sorumlu davranışı da belediye başkanlarımızdan bekliyoruz” dedi.

MÜZAKEREYE DAVET

Aras şunları dile getirdi: “İlçemizin çehresini değiştirip, güzelleştiren, parklarını yeşillendirip, yaşam alanları hazırlayan, spor ve sağlık hizmeti verip; kültür etkinlikleri yapan, semt evleri, sosyal hizmet alanlarıyla, can dostların canına can katan, ilçemizin temizliği ile gurur duyulan, kısacası doğumdan ölüme hizmet üreten Konak ve Karabağlar Belediyesi işçileriyiz. Bu kenti ellerimizle yaşatıyoruz, yaşatmaya da devam edeceğiz. 2004 yılından bu yana 9 dönemdir tırnaklarımızla kazıyarak kazandığımız TİS’den asla vazgeçmiyoruz. 18 yıllık işyerleri olarak taleplerimizin haklı olduğunu biliyor ve karşılanmasını istiyoruz.

Yıllardır bu belediyelerde emek ve özveri ile canla başla çalışan tüm üyelerimizin, her geçen gün enflasyon karşısında eriyen maaşlarının daha fazla erimemesi için Belediye Başkanlarımızı müzakere masasına davet ediyoruz. TİS’in masada en iyi şekilde biteceğine inanan üyelerimizle, anlaşma masada bitmezse sokaktan kaçmadan, sendikasının alacağı karar doğrultusunda eylem ve etkinliklere riayet ederek, birlikte başaracağımıza olan inancımızla diyoruz ki; kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP