a
  • Ege Gazete
  • Dünya
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı! 18 yaş üzerine 3. doz başladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı! 18 yaş üzerine 3. doz başladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs hakkında açıklamalarda bulundu ve 3. doz aşıların 18 yaş üstü olan vatandaşlara uygulanacağını belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bilim kurulunu topladı ve toplantıdan sonra yapılan açıklamaya göre 18 yaşını dolduran vatandaşlar 3. doz aşılarını yaptırabilecek.

Sağlık Bakanı Koca; yaptığı açıklamaya göre 18 yaş üzeri olan herkes 3. doz aşılarını olabilecekler. Ayrıyetten 8-16 yaş gruplarında olanların yaşanan vakalar arasında yüzde 10 seviyesinde düşüş gösterdiğini de belirtti. Koronavirüs haberlerine bu kategoriden ulaşabilirisiniz.

Video konferans aracılığı ile yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından aşının ve vakaların seyri açısından açıklamalarda bulundu. Son 1 ayda yaşanan vakaların yüzde 15’nin 60 yaş üzeri vatandaşların olduğunu belirten Bakan Koca; vefat edenlerin %84.8’nin 60 yaş üzeri olan vatandaşlarımızdır dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Koranavirüs vakaları hakkında yaptığı açıklamalar

Son bir ay içindeki vakaların yüzde 15’inin 60 yaş üzeri vatandaşlardan oluştuğunu ifade eden Koca, “Ancak vefatların yüzde 84,8’i 60 yaş üzerindeki vatandaşlarımızdır. Büyüklerimizi koruma zorunluluğumuz halen devam ediyor. Gençler hastalığı daha hafif geçirseler de virüsü hastalığı ağır geçirebilecek kişilere taşıyabilmektedir. Ayrıca aşıların temel koruyucu etkisi, hastaneye yatışların ve ölümlerin engellenmesindedir. Büyüklerimizi korumak için gençlerimizin tedbirlere uyması hayati önem taşımaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Koca, aşıların koruyucu özelliğini en çok 3 ila 6 ay arasında gösterdiğine dikkati çekerek, “Bu bakımdan hatırlatma dozu aşılarının yapılması gerekmektedir. Daha önce 60 yaş üzeri vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılarına başlanmıştı. Bugün yapılan değerlendirmede 18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılamasının başlatılmasına karar verilmiştir. Yarından itibaren mRNA aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay zaman geçmiş 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız hatırlatma dozunu istedikleri aşı türünden olabileceklerdir.” ifadelerini kullandı.

“2 BİN GÖNÜLLÜ SAYISINA ULAŞMIŞ BULUNUYORUZ”

Toplantıda yerli Kovid-19 aşısı Turkovac’ın da görüşüldüğünü belirten Koca, şunları kaydetti:

“Daha önce sizleri kendi aşımızı kullanıma alabilmek için gönüllü olmaya davet etmiş ve 3 bin gönüllü ile yerli aşımızın seri üretime geçebileceğini ifade etmiştim. Gönüllü olan vatandaşlarımıza çok teşekkür ederek bugün itibarıyla 2 bin gönüllü sayısına ulaşmış bulunduğumuzu müjdelemek isterim. Halen 1000 gönüllüye ihtiyaç var. Kendi aşımız kendi gücümüzdür. Bu gücü hayata geçirmek için 18-59 yaş arası 2 doz aşı olmuş sağlıklı vatandaşlarımızı hatırlatma dozu için Turkovac gönüllüsü olmaya davet ediyorum.”

“ÇOCUKLARIMIZIN TOPLAM VAKALAR İÇİNDEKİ ORANI YAKLAŞIK YÜZDE 10 DÜŞTÜ”

Koca, tüm vakalar içinde çocukların oranının azaldığını bildirerek, şu bilgileri paylaştı:

“Okul çağındaki 8-16 yaş grubundaki çocuklarımızın toplam vakalar içindeki oranı yaklaşık yüzde 10 seviyesinde düşüş göstermiştir. Okul çağındaki çocuklarımızın vakalar içindeki oranının azalıyor olması salgının seyrini olumlu etkileyebilecektir. Günlük vaka sayılarının hızlı tırmanışlar göstermemesi sağlık tesislerinin yükünün kontrol edilebilir kalmasını sağlamaktadır. Hastanelerimizde servis ve yoğun bakım yatak doluluk oranlarının kontrollü seyri önemli bir güvencedir.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.