a

Günün gelişmeleri

 

TÜRKİYE:  Cuma günü yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi günü % 1.08 artarak 1398,00 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi ise 14,3 milyar lira olarak gerçekleşti. En fazla kazandıran % 6,35 ile turizm, en çok gerileyen ise % 0,98 ile finansal kiralama, faktoring oldu. Usd/Try kuru Cuma günü yeni rekorunu kırarken 8.9718 seviyesini test etti.

Bugün yurtiçinde Ağustos ayına ait işsizlik oranı verileri açıklanacak. Temmuz ayında işsizlik oranı % 12.0 olarak gerçekleşmişti. Ayrıca Ağustos ayına ait cari açığın 0.10 milyar dolar artması beklenirken yıllıklandırılmış cari açıkta gerileme sürebilir. Son dönemde ihracatın hızlanması, otomotiv ve altın ithalatının azalması ile cari açıkta azalış devam ederken bu eğilim devam edebilir. Ancak TCMB’nin beklediği gibi yılsonuna kadar cari fazla verip vermeyeceğimizden şüpheliyiz. Bugün saat 14:00’te TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bir sunum yapacağı ifade edilirken Kavcıoğlu, ilk kez TBMM’de TCMB Başkanı olarak milletvekillerinin karşısına çıkacak. Son dönemde küresel gelişmeler ön plana çıkarken Cuma günü gelen ABD istihdam verileri gelişmekte olan ülke piyasaları için olumsuz olmaya devam etti. Her ne kadar tarım dışı istihdamı beklentilerin altında görsekte işsizlik oranının yıl sonu hedefi olan % 4.8 olarak açıklanması taperingin yaklaştığı dolayısıyla küresel bazda doların değerini artıracak unsur olarak karşımızda durmakta. Ayrıca tahvil piyasasında son 2 haftadır yaşanan 616,5 milyon dolarlık çıkış dikkat çekmekte. TCMB’nin faizleri indirmesinin ardından özellikle tahvil faizlerinin fırlaması ile yabancı çıkışı artarken bu durum içerde kurların yeni tarihi zirvelere gidebileceğinin ve borsada satışların devam edeceğinin bir göstergesi olarak durmakta. BİST100’de kısa vadede 14207 seviyesinin kırılması halinde 1425 seviyesine kadar yükseliş görülebilir.

ABD:  Cuma günü ABD’de piyasaların kilitlendiği istihdam verileri açıklandı. Tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında 194K olarak gerçekleşirken işsizlik oranı % 5.2’den % 4.8’e geriledi. Beklentiler işsizlik oranlarının % 5.1’e ineceği şeklindeydi. İşsizlik oranları böylece Nisan 2020’den yani pandemi sonrası en düşük seviyeye geriledi. Ayrıca Ortalama Saatlik Kazançlar aylık bazda beklentilerin üzerinde % 0,6 artış kaydederken, yıllık bazda beklentiler dahilinde % 4,6 yükseliş kaydetti. Ücretlerdeki yükseliş enflasyondaki artışın devam edeceğini işaret ederken bize göre sürpriz işsizlik oranlarından geldi. Çünkü Fed Eylül ayında yayınladığı projeksiyonlarda işsizlik oranında yıl sonu beklentisini % 4.8 olarak açıklamıştı. Yani hedefin tutturulması tahvil alım programının azaltılacağı anlamına gelmekte. Fed aylardır istihdam tarafında hedefe gelmediğini ve bu yüzden tahvil alım programını azaltmadıklarını söylerken gelen işsizlik oranı verileri istihdamda hedefin tutturulduğuna işaret ediyor. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, ABD istihdam piyasasının korona virüsün etkilerini hissetmeye devam ettiğini, ancak toparlanmanın durmaya yakın olduğunu söylemek için çok erken olduğunu söyledi.  Daly, enflasyon konusunda “Amerikalıların enerji, gıda ve temel hizmetlerdeki yüksek fiyatların etkilerini hissetmekte olduklarını biliyorum, ancak bu baskılar zaman içinde azalacak” ifadelerini kullandı. Cuma günü gelen verilerin ardından özellikle taperinge dair işaretlerin artması ile ABD 10 yıllık tahvil faizleri % 1.61 seviyesine yükselirken bu sabah tahvil faizlerinde yatay bir görünüm hakim. Dolar endeksi ise bir süredir sürdürdüğü yatay eğilimini korudu ve hafif satıcılı seyretti. ABD borsaları Cuma gününü satıcılı tamamlarken tahvil alım programının azaltılacağının endişeleri endeksler üzerinde etkili oldu.

Bugün ABD’de Colombus günü nedeniyle piyasalar kapalı olacak.

EURO BÖLGESİ:  Cuma günü Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Eur/Usd paritesi dolar endeksindeki hafif satıcılı yapıyla birlikte hafif alıcılı seyrederken satış baskısının devam ettiği görülmekte. Paritede yükselişler satış fırsatı olamaya devam ediyor. Eur/Try ise Cuma günü sert yükselirken kurda yükseliş eğilimi devam ediyor.  Avrupa borsaları Cuma günü ABD’den gelen verilerin tahvil alım programında azalmaya işaret etmesi, Avrupa’da doğalgaz krizinin büyümesi, Almanya’da ciddi anlamda hammadde tedarikinde yaşanan sorunlar ve enflasyon endişeleri nedeniyle günü satıcılı tamamladı.

Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1390 seviyesinin altında önce 1380 ve arkasından 1371 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1400 direncinin kırılması halinde önce 1407 ve arkasından 1417 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1509 seviyesinin kırılması halinde önce 1519 ve arkasından 1526 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1499 desteğinin altında önce 1484 ve arkasından 1476 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.9370 seviyesinin kırılması halinde önce 8.8845 ve arkasından 8.8320 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.9740 direncinin üzerinde önce 9.0160 ve arkasından 9.0675 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1749 seviyesinin altında önce 1734 ve arkasından 1724 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1761 direncinin kırılması halinde önce 1770 ve arkasından 1781 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#ARZUM ARZUM EV ALETLERİ – 250 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında Borsa ve SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#BERA BERA HOLDİNG – Şirketin, Romanya’daki % 90,70 oranında pay sahibi olduğu SC Rulmenti’nin %100 bağlı ortaklığı Anadolu Rulman paylarının 61.500 adedinin 34,4 milyon TL’ye satın alınmasına karar verildiği açıklandı.

#EKGYO EMLAK KONUT –  Evora Denizli Projesinde 3 bloğun Kısmi Geçici Kabul Tutanağının yapıldığı açıklandı. İstanbul Başakşehir Kayabaşı 8. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 1. oturumunun yapıldığı ve 14 şirketin oturuma katıldığı açıklandı.

#GESAN – GİRİŞİM ELEKTRİK –  Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji’nin Cezayir’li GISB Enerji ile Cezayir sınırları için bayilik ve ortak üretim anlaşması imzaladığı, 2,0 milyon değerinde sipariş aldığı açıklandı. Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji’nin Ankara’da yer alan şirketin üretim tesisleri içerisinde gerçekleştirdiği yatırımlar ile 66kV gerilim seviyesi 31.5 MVA güç seviyesine kadar Dağıtım ve Güç Transformatörü imalatına başladığı açıklandı.

#IHLAS İHLAS HOLDİNG – Şirketin 2 milyon euro tutarında olması öngörülen Karton Ambalaj Kutu Üretim Tesisi yatırımı yapmaya başlanılmasına karar verildiği ve ambalaj ve baskı işleri Küçükçekmece’ye şube açılmasına karar verildiği açıklandı.

#KTSKR KÜTAHYA ŞEKER – VBTS kapsamında şirket paylarına 25 Ekim’e kadar brüt takas tedbiri getirilirken, mevcut durumda BİST – 50 payları dışındaki paylarda SPK kararı gereği açığa satış yasağı bulunmakta.

#MMCAS MMC SANAYİ –   1 yatırımcı tarafından 2021 yılında alınan bir yönetim kurulu kararının iptali istemiyle dava açıldığı, davanın 23 Aralık’ta yapılacağı açıklandı. 1 yatırımcı tarafından açılan 2021 yılında alınan bir yönetim kurulu kararının iptali istemiyle açılan davanın reddedildiği açıklandı.

#ORCAY ORÇAY ORTAKÖY ÇAY SANAYİ – Şirketin Tirebolu Gıda ile 1.000 Ton’luk çuvallı kuruçay satışı için 22,5 milyon dolarlık sözleşme imzalandığı açıklandı.

#POLTK POLİTEKNİK METAL – Şirket ana ortağı Coventya Beteiligungs GMBH’nin %100 oranında ortağı olan Coventya Holding SAS’ın paylarını satın alan Element Solutions tarafından şirketin yönetim kontrolünün dolaylı olarak elde edilmesi sonucu, Element Solutions ortaya çıkan pay alım teklifinin muafiyeti için yapılan başvuru SPK tarafından olumlu karşılandı.

#RTALB RTA LABORATUVARLARI –  Devlet Malzeme Ofisi ile Covid – 19 tanı kitinin temini hususunda yapılan Sağlık Market Tıbbi Malzeme Çerçeve Anlaşması kapsamında 1.500.000 adet ürün siparişinin teslimatının tamamlandığı açıklandı. Tekirdağ Çorlu’daki 10.459 m 2 ’lik fabrika binası ve arsasının 14,1 milyon TL’ye satılmasına karar verildiği açıklandı.

#SONME SÖNMEZ FİLAMENT –  Şirketin sermayesinde %7,30 oranında iştiraki bulunan SNPAM’da sahibi olduğu 5.831.506 adet paylardan Borsada işlem görmeyen 1.323.000 adet kısmının 13,76 TL fiyat ile Borsa dışından satılmasına karar verildiği açıklandı. Şirketin sermayesinde %7,43 oranında iştiraki bulunan SONME’nin sahibi olduğu 4.163.031 adet paylardan Borsada işlem görmeyen 516.000 adet kısmının 36,69 TL fiyat ile Borsa dışından satılmasına karar verildiği açıklandı.

#TCELL TURKCELL – Şirketin bağlı ortaklığı Turktell Bilişim’in sahip olduğu ve sermayesi 5 milyon TL olan Atmosware Teknoloji’nin kuruluş işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

#THYAO TÜRK HAVA YOLLARI – Şirketin kargo biriminin iştirak modeli ile kolaylaştırılmış usulde kısmi bölünme yöntemi ile bölünerek THY Kargo’ya devredilmesine yönelik kısmi bölünme işleminin 31.12.2020 finansalları ile gerçekleştirileceğinin açıklanması sonrasında kısmi bölünme işleminin 30.06.2021 finansalları ile yapılmasına karar verildiği açıklandı.

#VBTYZ VBT YAZILIM – Şirketin Özel Bir Banka ile 3 yıl süreli 1,6 milyon dolar tutarlı BMC File-Aid, Strobe, Expediter Ürünleri Yazılım Bakım Hizmeti Satın Alma Sözleşmesi imzaladığı açıklandı.

#HEDEF HEDEF HOLDİNG – Şirket paylarının halka arzında talepler Perşembe ve Cuma günü toplanacak.

#ANGEN ANATOLİA TANI VE BİYOTEKNOLOJİ – Şirket paylarının halka arzında talepler Perşembe ve Cuma günü toplanacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kariyerinin başındaki yaratıcı yapımcılar için British Council’dan fırsat

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.