a

Yeni vergi paketi yürürlüğe girdi

Yeni vergi paketi yürürlüğe girdi.

Geçtiğimiz günlerde Meclis’te kabul edilen 850 bin esnaf gelir vergisi muafiyeti getiren vergi usul kanunun resmî gazetede yürülüğe girdiği açıklandı. Küçük esnaf, çiftçi ve sosyal medya platformlarından kazanç sağlayanlara yönelik düzenlemelerinde bulunduğu yeni vergi paketine göre, tütün mamülleri ile otomotiv sektöründe uygulanan ÖTV oranlarını 3 katına kadar aktarabilecektir.

Vergi usul kanunundaki düzenlemeye göre, konaklama vergisinin yürürlük tarihi 1 Ocak 2023’e erteleniyor.

Öte yandan çiftçilerin desteklenmesi için kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan destekleme ödemeleri, gelir vergisinden istisna tutulacak. Dijital ortamda vergi takiplerinin inceleme ve denetimlerinin alt yapısı oluşturularak düzenlemeyle birlikte 850 bin civarı küçük esnaf gelir vergisi ödemeyecek.

FENOMENLERE 640 BİN LİRA SINIRI !!

Yasayla birlikte sosyal medya fenomenleri, mobil cihaz uygulaması geliştiren üreticilere yönelik vergi düzenlemesi yapılmış bulunmakta. Sosyal medya paylaşım ve içerikleriyle kazanç sağlayan kişiler 640 bin liraya kadar olan gelirlerinden yüzde 15 stopaj ödeyecek.

Stopaj kesintileri bankalar tarafından yapılırken, yıllık beyanname verilmesi gerekmeyecek. Öte yandan 640 bin lirayı geçen gelirler, gelir vergisi kapsamında alınacak.

CUMHURBAŞANI’ NA ÖTV YETKİSİ !!

Cumhurbaşkanı Recep Taip Erdoğan tütün mamülleri, otomotiv sektörü gibi alanlarda uygulanana ÖTV oaranlırını 3 katına arttırabileceğini açıkladı.

NTV’ nin haberlerine göre yasanın getirdiği diğer yenilikler şöyle;

– Yıllık geçici vergi beyanname verme sayısı 4’ten 3’e inerken, gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyanname tarihleri 1 ay öne çekilecek, ayrıca elektronik ortamda vergi daireleri kurulacak.

– Konaklama vergisinin yürürlük tarihi 1 Ocak 2023’e ertelenecek.

– ATV ve UTV isimlerindeki dört tekerlekli arazi araçlarından %25 oranında ÖTV alınacaktır.

-mevcutta motor silindir hacmi ve matrahına göre vergilendirilen karavanlardan sabit %45 ÖTV alınacaktır.

-varlık yönetim şirketlerine kuruldukları takvim yolu ve bu yılı izleyen 5 yıl süresince uygulanan damga vergisi, harç ve kaynak kullanımı sürekli hale gelecektir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bill Gates İzmire geldi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.